Бъдещето на Телекомуникации
VoLTE / VoWiFi: капацитет, достъп, възможности – Очаква се 100 мобилни оператора в света да предлагат поне един пакет гласови услуги в края на 2016г., двойно повече от края на миналата година и шест пъти повече от началото на 2015г. В доклада се изчислява, че почти 300млн. потребители ще използват Voice over WiFi (VoWiFi) и /или Voice over LTE (VoLTE), което е двойно увеличение от началото на годината и пет пъти повече от началото на 2015г.
Възходът на „изключително само данни“ – През 2016г. около 26% от потребителите на смартфони в развитите икономики може изобщо да не се възползват от традиционните телефонни разговори в рамките на седмица. Тези потребители, известни като „само данни“, няма да спрат да комуникират, а по скоро ще заменят традиционния гласов разговор с комбинация от съобщения тип SMS, гласови и видео услуги, предоставени “over the top”.
Зората на ерата на Гигабитовия интернет: всеки бит е от значение – Броят на бързите интернет връзки „Гигабит за секунда“ (Gbit/s) се очаква да се увеличи до десет милиона до края на годината, което ще бъде десетократно увеличение, от което около 70% ще бъде за домашно използване. Увеличеното търсене ще бъде поддържано и от увеличаващата се наличност и намаляващите цени. Очаква се около 600 млн. абонати да бъдат свързани в мрежи, които предлагат тарифи за Гигабит интернет през 2020г., което ще бъде по-голямата част от населението в света.
Използвани смартфони: пазар от 17мрлд.долара, за който може и да не сте чували – През 2016г. се очаква потребителите да продадат приблизително 120 млн. използвани смартфони, което би генерирало над 17млрд.долара за своите притежатели. Това е увеличение на пазара от 80 млн.смартфона, които бяха изтъргувани през 2015г. на стойност 11млрд.долара. Нещо повече 10% от премиум смартфоните (на цена над 500 US долара), които ще се закупят като нови през 2016г. ще сменят три или повече собственика преди да излязат от употреба.
Споделяне на снимки: трилиони и се увеличават – През 2016г. 2.5 трилиона снимки се очакват да бъдат споделени или архивирани онлайн, което е 15% увеличение от миналата година. Над 90% от тези снимки ще бъдат направени със смартфон, а останалите с дигитални огледално-рефлексни фотоапарати (DSLR), камери, таблети и лаптопи. Тази цифра не включва трилионите снимки, които ще останат в паметта на самите устройства.